previous arrow
next arrow
Slider

Jaki kolor ma zima, gdy wokół sypie śnieg, a mróz cały czas trzyma?

Może srebrny – gdy skrzy się i świeci, kiedy na nartach z góry zjeżdżają radosne dzieci.

Może czarny – jak węgielne oczy bałwanka, ulepionego przez wesołe szkraby z samego ranka.

Może czerwony – jak zamarznięte policzki chłopaków, pędzących z górki bez najmniejszego strachu.

Może biały – jak czapy śnieżne na czubkach drzew przy ścieżce leśnej.

Może zima przeźroczysta jest po prostu, jak kra na rzece widziana z mostu.

Myślę, że zima lśni wszystkimi barwami, jak bajkowe lodowe rzeźby pokolorowane światełkami.

ATRAKCJE POLSKA  –  CZYLI CO WARO WIEDZIEĆ

Podczas pobytu w Amelkowej Chacie proponujemy zwiedzić położone najbliżej po stronie polskiej:
– – –
Kowary ( 9 km), a w nim: Ratusz – zbudowany w 1513 r.; Kowary posiadały już wtedy budynek pełniący funkcję ratusza. Obecny ratusz w stylu klasycystycznym wzniesiony został w latach 1786-1789.
– – –
Kowary Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska – powstał na terenie fabryki dywanów. Odwiedzający ten Park mają możliwość zapoznania się obiektami zabytkowymi, takimi jak pałace, klasztory, kościoły, starówki miast dolnośląskich itp., odwzorowanymi dokładnie w skali 1:25. Zwiedzanie parku trwa około jednej godziny. Zieleń, naturalne otoczenie, jak również filigranowe odtworzenie szczegółów, bardzo uatrakcyjniają i tak już piękne zabytki naszego regionu.
– – –
Karpacz /15 km/ – miejscowość turystyczno – wypoczynkowa w Karkonoszach, położona u podnóża Śnieżki, nad rzeką Łomnicą. Ze względu na swe położenie i walory środowiska geograficznego jest ośrodkiem sportowo – rekreacyjnym zarówno zimą, jak i latem. Do głównych atrakcji miasta należy zaliczyć: Muzeum Zabawek i Lalek, Muzeum Sportu i Turystyki Regionu, Krucze Skały, Kolej Krzesełkową na Śnieżkę, a po drodze do Karpacza Miasteczko „Western City”.
– – –
Szklarska Poręba /40 km / – jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska, znaną i cenioną od połowy XIX wieku. Warunki klimatyczne miasta porównywalne są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości 2ooo m n.p.m. Wśród wielu atrakcji miasta należałoby wymienić: Wodospady Szklarki i Kamieńczyka, Park Dinozaurów, Tor Saneczkowy, Muzeum Minerałów, Zagroda Walonów raz wyciąg krzesełkowy na Szrenicę.
– – –

Jelenia Góra /28 km/ – jest głównym ośrodkiem komunikacyjno-usługowym dla przybywających do Kotliny i pobliskich ośrodków górskich. Miasto graniczy bezpośrednio z Czechami, od granicy dzieli Jelenią Górę 70 m. Atrakcje miasta to min.: Ratusz, Teatr im. C.K. Norwida, Filharmonia, Wieża Widokowa, Muzeum Karkonoskie, Zamek.
– – –
Wrocław /118 km/ – według tradycji, Wrocław został założony przez czeskiego księcia Wratysława (915-921). W roku 985 na Ostrowie Tumskim powstał pierwszy gród wybudowany przez Mieszka I. W 1000 roku na zjezdzie gnieznieńskim cesarz Otton III i Bolesław Chrobry ustanowili w mieście biskupstwo rzymskokatolickie – datę tę traktuje się oficjalnie jako początek jego istnienia.

Ceny pokoi:
90,- zł/doba ze śniadaniem osoby dorosłe za 1 dzień pobytu
80,- zł/doba ze śniadaniem osoby dorosłe od 2 dni pobytu
50,- zł/doba ze śniadaniem dzieci do lat 10
20,- zł pobyt psa

W naszym Pensjonacie nie ma możliwości płacenia kartą płatniczą. w pokojach gościnnych oraz innych pomieszczeniach naszego Pensjonatu zabrania się Gościom samodzielnego przygotowywania posiłków.
Zalecenie wynika z przepisów p.poż oraz wymogów sanitarnych.
W trosce o zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa prosimy o dostosowanie się do naszych zaleceń.


Po więcej informacji proszę dzwonić 697 696 555 lub pisać do nas na dres: amelkowachata@gmail.com

Zobacz także:     Cennik,    Pokoje,     Atrakcje Polska,     Atrakcje Czechy,   Galeria.

Ceny pokoi:
90,- zł/doba ze śniadaniem za 1 dzień pobytu
80,- zł/doba ze śniadaniem dorośli
50,- zł/doba ze śniadaniem dzieci do lat 10
20,- zł pobyt psa

W naszym Pensjonacie nie ma możliwości płacenia kartą płatniczą.

Uwaga:
w pokojach gościnnych oraz innych pomieszczeniach naszego Pensjonatu zabrania się Gościom samodzielnego przygotowywania posiłków.
Zalecenie wynika z przepisów p.poż oraz wymogów sanitarnych.
W trosce o zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa prosimy o dostosowanie się do naszych zaleceń.

Więcej informacji proszę dzwonić: 697 696 555 lub pisać do nas na adres: amelkowachata@gmail.com

WARUNKI ZIMOWE

  • 3,7 km tras zjazdowych
  • 7 wyciągów
  • 2 trasy biegowe
  • 2 dziecięce Parki SKiMU
  • 2 linie skibusów

Ośrodek posiada wyciąg i stok podzielony na część górną o czerwonym stopniu trudności oraz część dolną o niebieskim stopniu trudności.

SKiMU Park dla dzieci

Niedaleko stoku znajduje się również SKiMU Park dla dzieci, wyposażony w najróżniejsze pomoce do nauki jazdy na nartach.

SKiMU Parki dla dzieci „Pomezky“ i „U Kostela“ wyposażone są w wyciąg dla dzieci i mnóstwo najróżniejszych pomocy, aby urozmaicić dzieciom jazdę na nartach.

Dzieci są pod opieką zawodowo wyszkolonych nauczycieli, którzy wykorzystują do nauki zabawę, gry i sport. Do szkółki jazdy na nartach mogą uczęszczać dzieci od lat 3. Instruktorzy opiekują się dziećmi również w porze obiadowej, płatny jest tylko obiad.

SNOWPARK
Dla odważnych snowboardzistów powstał snowpark na stoku Pomezky, w którym znajdują się raile, box i kilka skoczni. Snowpark położony jest nad SKiMU House, restauracją i Aprés-Ski.

INNE USŁUGI

Na samym stoku znajduje się otwarty w tym sezonie SKiMU House – restauracja i Aprés-Ski, w którym narciarze mogą zaczerpnąć nowych sił.

Bistro dla narciarzy w ośrodku Pomezní Boudy. Zaledwie sto metrów od stoku znajduje się SKiMU Sport Centrum – ośrodek noclegowy i sportowy, w którym mieści się również centrum wypoczynkowe z jacuzzi i sauną, zapewniającymi przyjemne odprężenie po całodziennym trudzie.

Dla tych, którzy nadal tryskają energią, SKiMU Sport Centrum posiada siłownię, ricochet i salę sportową, w której można zagrać w koszykówkę, piłkę nożną, unihokeja, siatkówkę czy inne gry.

Zakupienie pakietu usług SKiMU Pack uprawnia do BEZPŁATNEGO korzystania z wybranych ośrodków sportowych przez cały tydzień.

Narciarstwo biegowe: w okolicach Małej Úpy na bieżąco utrzymywanych jest 10 km tras biegowych.

OPINIE GOŚCI

Dorota, 2 października 2020

Uwielbiam to pasmo gór, byłem już chyba w każdym miejscu, w Sudetach i szczerze moge polecić Amelkowa Chatę.

To może być idealny początek lub koniec trasy w górach.

Jest dostęp do szlaków i do czeskiego piwa 😉, wygodnie i gościnnie oraz coś, na co zwracam zawsze uwagę CZYSTO!

Można tam dojechać autem. Polecam i na pewno wrócę.

Krzysztof, 7 listopada 2020

Bardzo ciekawe miejsce na przełęczy Okraj, na granicy polsko-czeskiej.
W pobliżu krzyżuje się wiele szlaków turystycznych. Już sama przełęcz, położona pomiędzy Kowarskim i Lasockim Grzbietami, dostarcza pięknych panoram przede wszystkim na czeskie Karkonosze.
Warto stanąć tam na chwilę, być może dzień rozpocząć od śniadania w pensjonacie Amelkowa Chata, ale też rzucić okiem na architektoniczne perełki, których w w okolicy jest co niemiara, na przykład Mała Upa, urokliwa wioska leżąca po czeskiej stronie.
W Amelkowej Chacie bardzo dobre jedzenie, z miłą obsługą. Polecam☺️🌤️

Dorota, 2 grudnia 2020

Amelkowa Chata to oaza spokoju z dala od miejskiego zgiełku.Cudowne położenie i otoczenie.
Domowe jedzenie.
W pobliżu szlaki turystyczne i trasy biegowe. Baca Janusz to człowiek intrygujący, o gołębim sercu.
To człowiek, który ma odwagę mówić, to co myśli i dlatego zasługuje na moje zaufanie.

Pozdrawiam miłośników Raju na Okraju.

ORŁY GASTRONOMII – AMELKOWA CHATA LAUREATEM KONKURSU


ORŁY GASTRONOMII to prestiżowa nagroda, którą mogą się poszczycić jedynie najlepsze firmy.

Pensjonat Amelkowa Chata uzyskała 8,7 punktów na 10 możliwych. W tym konkursie kapitułą oceniającą są klienci. Co za tym idzie, ich werdykt jest najlepszym potwierdzeniem profesjonalizmu wykonywanych usług.

Nagroda przyznawana jest na podstawie ocen wystawionych przez klientów.
Do grona Orłów mogą przystąpić tylko firmy o najwyższych ocenach.

Program ORŁY GASTRONOMII został stworzony, aby spośród wielu firm na rynku wyróżnić te najlepsze, pokazać liderów branży, którzy wyznaczają kierunek, stawiają na rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji, dzięki czemu mogą sprostać wymaganiom swoich klientów.

ZIMOWA KRAINA MARZEŃ

Odpoczynek na Okraju to biały kruk wśród podobnych propozycji. Dla sporej grupy naszych Rodaków, którzy preferują aktywny wypoczynek, są idealnym sposobem spędzania czasu. Jeśli już zdecydowaliście się Państwo na aktywny wypoczynek w naszym pięknym kraju, to tylko w Amelkowej Chacie na przełęczy Okraj.

ZAPLANUJ ZIMOWĄ WYPRAWĘ

Wypoczynek w Amelkowej Chacie to nie tylko wspólne wyprawy, długie spacery, ale także wyśmienite kulinaria i wiele innych możliwości. Zapraszamy na Przełęcz Okraj. Amelkowa Chata zaprasza.

RESTAURACJA ZAPRASZA

Nie samą turystyką człowiek żyje. Restauracja funkcjonująca w naszym pensjonacie przyciąga Gości nie tylko stylowym wnętrzem, ale przede wszystkim menu na każdą kieszeń i każde gusty. Nasi Goście zgodnie chwalą naszą kuchnię a szczególną estymą cieszy się domowy żurek, ciasta z własnego wypieku a także "Chłopski Stół". Zapraszamy, proszę przyjechać i zweryfikować takie opinie.

Niesamowite miejsce

Wspomnienie zimowej wyprawy

Zimowe atrakcje

Autor wpisu: Iwona
Data wpisu: 5 listopada 2020

Opuszczamy to miejsce z bólem serca. To już 5 rok z rzędu kiedy odwiedzamy to cudowne miejsce. Świetny klimat, przemili właściciele i obsługa.
Panie Januszu dziękujemy po raz kolejny. Do zobaczenia zimą i życzymy zdrówka

Autor wpisu:Marta Olsztyn 
Data wpisu: 27 października 2020

Mieliśmy okazję spędzić w Amelkowej Chacie 10 dni. Dzieci były zachwycone. Wyjeżdżały z płaczem. Na pewno wrócimy zimą. Piszemy bez ściemy: fantastycznie, pięknie, raj na ziemi – gospodarze, cóż takich więcej, a na pewno wszyscy byliby wniebowzięci. Prośba do gospodarza, nie zmieniajcie w tym domu niczego, straci „klimat”.

Autor wpisu:  Filip  
Data wpisu: 12 października 2019

Super miejsce, cudowne widoki, piękne trasy narciarskie. Bardzo sympatyczny gospodarz. Byliśmy z rodziną i psem i na pewno wrócimy jeszcze tej zimy. Brawo. Oby więcej takich ludzi i miejsc.
Pozdrawiamy

Odpoczynek z dala od zgiełku

Wspaniały tydzień

Zimowych wspomnień czar

Autor wpisu: Kasia i Janusz z dziećmi
Data wpisu: 17 września 2019

Bardzo dziękujemy gospodarzowi za bardzo mile spędzony czas. Odpoczywaliśmy w ciszy z pięknym widokiem na góry.Dzieci również dobrze się bawiły na placu zabaw. Wrócimy w to miejsce ponownie.
Pięknie, kolorowo , cicho i spokojnie Tak jest na Okraju Pozdrawiamy !

Autor wpisu: Dariusz
Data wpisu: 9 września 2020

Przełęcz Okraj to istny raj dla wędrowców, amatorów wypraw rowerowych oraz … dobrej kuchni. Super jedzenie i pomocny personel. Dania przepyszne (jedliśmy gulasz, smażony ser i żurek). Krótkie menu dzięki czemu wszystko jest świeże bądź czasem już niedostępne 😉 Przemiła obsługa. Super, już tęsknię za atmosferę tego miejsca. Amelkowa Chata to magiczne miejsce. Na pewno wrócę latem.

Autor wpisu:  Ewa
Data wpisu: 2 września 2019

Hej ho , hej ho na Śnieżkę by się szło … 
Ciekawe kiedy znów ruszymy na trasę.  Śnieżne stoki i narty to najlepszy sposób spędzania wolnego czasu.

Polecamy i zapraszamy wszystkich.